Finální podlahy

Koncept podlah v domě byl předem dán – v „mokrých“ částech domu dlažba – tedy koupelna, WC, kuchyň, předsíň a tech. místnost, zbytek dřevěné plovoucí podlahy. Plovoucí proto, že velkou část domu vytápíme podlahovým vytápěním a jiná dřevěná krytina by se s tímto topným systémem prala.

Bohužel jsem při budování hrubé podlahy nenechal na finální podlahu dostatečnou rezervu na otevření dveří, takže jsme byli limitování tloušťkou podlahy 8 mm. V této tloušťce vyrábí dřevěné plovoučky pouze firma Kahrs, bohužel mají velice tenkou dýhu (= nízká životnost podlahy a nemožnost případného přebroušení), takže jsme nakonec museli od dřeva ustoupit a koupili jsme plovoučku klasickou od firmy Quick Step.

Nutno říci, že práce s plovoučkou není složitá, Quick Step má vynikající zámky, takže podlaha jde rychle od ruky. Jediné úskalí představují detaily, např. kolem sloupů apod. Podlaha od Quick Stepu je vzhledově moc pěkná, reliéf dřeva přesně souzní s léty na laminu, vzhledově je mnohem hezčí, než dýhovaný Kahrs Linnea. Také kvalita lamel je hodně dobrá – jsou tvrdé, jen tak se nepoškrábou nebo neotlučou. Dřevo je ale samozřejmě dřevo a moc mě mrzí, že jsme koncepci vytápění a podlah nezvolili tak, abychom mohli mít podlahy masivní. Nicméně stavba je o neustálých kompromisech a nezbývá, než se s tím smířit.

Co se týče dlažby, ani její pokládka není příliš složitá. Pokud to člověk nemá v oku, je třeba neustále měřit a vážit a srovnávat. Taky doporučuju dlažbu při pokládce důkladně čistit – zaschlé lepidlo se odstraňuje opravdu špatně. Před samotnou pokládkou je dobré změřit rovnost podkladu – aby člověk věděl, kde bude třeba dát více lepidla a kde méně a spočítat si dořezy. Na složitější dořezy nezapomeňte flexu s diamantovým kotoučem.

Pokud s pokládkou podlah svépomocí váháte, neváhejte. Není to žádná věda, pokud nemáte nesmyslné požadavky (např. pokládka na koso) nebo pokud nemáte v místnosti příliš zákoutí a nepravidelností, jde to rychle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *