Opěrná zídka

Vzhledem k tomu, že je náš pozemek svažitý, museli jsme vyřešit převýšení na straně přístřešku pro auto opěrnou zídkou – na zakončení svahem nezbylo dost místa.

Bagrem jsme nechali vykopat rýhu širokou cca 30 cm a hlubokou 80 cm a tu jsme na délce 15 metrů vybednili všelikými zbytky desek a fošen. Protože nebyl čas bednění zalít betonem hned, po pár týdnech se nám část odkopané zeminy sesula a museli jsme drážku docela razantně opravovat.

Základ pro zídku spolknul asi kubík a půl betonu z domíchavače, ještě do čerstvého betonu jsme zapíchali co 0.5 m železné tyče – roxory (tloušťky 1 cm) – kvůli armování ztraceného bednění.

Samotnou zídku jsme vystavěli ze ztraceného bednění 50x20x25 cm, práce šla celkem od ruky, bohužel se projevily nerovnosti v základu, na čtyřech řadách tvárnic se chyby pěkně nasčítají, takže na konci zídky vznikla menší mulda…

Zadní část zídky je opatřená drenážní trubkou zasypanou štěrkem, k zídce přiléhá nopová fólie – postup je klasický, včetně užití geotextilie na oddělení štěrku a zeminy. Betonování zídky jsme nechali na známém zedníkovi, který zrovna neměl do čeho píchnout a nás naopak tlačil čas… Při betonování jsme ještě do zídky umístili lešenářské trubky jako přípravu na budoucí plot.

028

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *