Parotěsné přelepování spojů OSB desek

Abychom zlepšili parotěsnost obálky domu, přelepili jsme všechny spoje mezi OSB deskami parotěsnou lepící páskou (přičemž všechny spoje pero – drážka na OSB deskách jsme při montáži desek prolepovali napěňovacím lepidlem na dřevo značky Soudal).

Vybrat správnou pásku nebylo snadné. Nejdříve jsme pořídili parotěsné pásky Extrafol (byly nejlevnější na trhu), jedná se o tutéž pásku, jakou prodává firma Hasoft. Již druhý den po aplikaci se však pásky začaly odlepovat, zejména v namáhanějších spojích – tam, kde povrch OSB desky nebyl 100% hladký.

Poučen z předchozích nezdarů jsem zakoupil několik dalších značek parotěsných pásek a udělal s nimi test na kusu OSB desky. Nejlépe z toho vyšla páska Airstop Flex firmy Isocell (www.isocell.at). Nejen že lepí ze všech nejlépe, je navíc průsvitná, což usnadňuje její aplikaci (spoj je vždy uprostřed pásky). Abych se ujistil o správnosti volby, zkusil jsem ještě zavolat do firmy Penatus (www.penatus.cz), která se stavbou difuzně otevřených dřevostaveb zabývá dlouho. Ochotný stavbyvedoucí mi volbu potvrdil a poradil ještě užití parotěsného tmelu Airstop Sprint (taktéž od Isocellu) tam, kde jsou velké nerovnosti (tímto bych rád poděkoval za vstřícnost).

Další radu jsem pak obdržel přímo od technika firmy Isocell, a to použít pod pásku adhézní nátěr Bubi LF, který vytvoří přilnavou vrstvu a páska pak drží opravdu výborně i v místech nerovností. Setkal jsem se také s řešením, kdy stavebník bruskou přebrousil všechny spoje na OSB deskách a pečlivě je očistil.

2013-06-15 16.39.06

Při aplikaci pásek byl největší problém při přelepování kolem rámů oken a dveří. Vzhledem k tomu, že páska hodně lepí a prostor pro nalepení je úzký, je manipulace s páskou okolo rámů a zárubní velice náročná. Teprve nedávno jsem se dozvěděl, že Isocell vyrábí i Airsoft okenní pásky – mají dvě lepítka, takže aplikace je mnohem snažší. Od klasické Flex pásky se liší červeným potiskem.

[GARD]

2 thoughts on “Parotěsné přelepování spojů OSB desek

 1. george

  S těmi páskami se to má tak, že ta zelená, co máte na fotce, nemá nic společného s páskou kterou Hasoft doporučuje na lepení OSB. Má trochu jinou zelenou barvu a potisk. Tato naopak lepí perfektně a na vše, sám jsem si vše na naší dřevostavbě vyzkoušel. Tak jako ta Vaše vypadá páska od Hasoftu určená výhradně na spojování folií – parozábran a je tam uvedeno že není na OSB desky a je oproti výše uvedené levnější. Taky jsem zkoušel airstop pásku,ale přišla mi nějaká napodobenina a oproti té Hasofťácké naprosto o ničem.

  Reply
  1. admin Post author

   Bohužel musím oponovat – měli jsme na porovnání i orginál Hasoft na parotěsné spoje a výsledek byl totožný jako u Extrafolu (celkem jsem vyzkoušel 4 různé značky) – Airstop páska z toho vyšla jednoznačně nejlépe. Příště bych možná spoje ještě navíc přebrousil vibrační bruskou, to by mohlo přilnavost ještě o chlup vylepšit…

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *