Jak se vypořádat s požárem v domě

Několik týdnů před nastěhováním nás potkala nemilá věc. Přes noc nám v domě chytla zřejmě od vadné prodlužovačky krabice s odpadem a došlo k menšímu požáru. Když jsem druhý den rádo do domu dorazil, byl plný kouře tak, že nebylo vidět na metr před sebe a když jsem dům poslepu protápal a pootvíral okna, po pohledu, který se mi naskytl, jsem byl zralý na nervový kolaps.

Komplet celý dům zakouřený, na každém centimetru povrchu mastné černé saze. Všechny stěny šedivé, nová kuchyň z bílého dřeva, koupelna, dřevěné podhledy, zkrátka úplně vše. Kouř se dostal do všech místností, do všech zákoutí a znečistil naprosto celý dům.

Když opadl první nával emocí, zavolal jsem hasiče, aby přijeli požár zdokumentovat a chtěl jsem nahlásit pojistnou událost u pojišťovny (naštěstí jsme měli stavbu pojištěnou kvůli úvěru). Ejhle – první zádrhel s ČSOB, v neděli pojišťovna neúřaduje, infolinka je hluchá a nahlásit událost přes web je nadlidský výkon i pro člověka docela počítačově zdatného…

Každopádně jsem nelenil a našel sanační firmu Apollo, která se zabývá úklidem po požáru, a pozval do domu jejich technika. Ten nám ale příliš útěchy nedodal. Když postupně vyjmenoval, co všechno se bude muset demontovat, zlikvidovat, udělat znovu, šly na mě mrákoty. Pořád jsem totiž tak nějak doufal, že opravy a čištění zvládneme svépomocí. Saze jsou ale svinstvo, jsou masné, neuvěřitelně blbě se čistí, zejména z porovitých povrchů typu gumové těsnění, nelakované dřevo, spárovačka mezi kachličkama… Čištění po požáru navíc kvůli karcinogením látkám vyžaduje speciální chemii a v našem případě bylo použito i ozonování, kdy se do domu vháněl v několika cyklem trojmocný kyslík, který na sebe váže všeliké škodliviny a následně se zase odsával.

Technik z pojišťovny, naprosto apatický postarší pán, se dostavil pár dní po požáru, nafotil, sepsal, nehnul ani brvou a odporoučel se. Šel z toho trochu mráz po zádech, ale když už nic, alespoň to šlo rychle. Pro jistotu jsem se domluvil s pány ze sanační firmy, aby mi po dobu jeho návštěvy asistovali – upozorňovali jej na různé na první pohled ne zcela zjevné škody, čímž mi připravili lepší pozici pro vyjednávání s pojišťovnou.

Následovalo mámení technické zprávy z hasičského sboru, což trvalo skoro dva týdny, mezitím se ale alespoň připravily cenové nabídky na opravy. Teprve když jsem viděl seznam prací a celkovou sumu, spadla mi čelist. Celkem to dělalo bez mála 700 000 Kč. Poslal jsem nabídky firem do pojišťovny a následovala intenzivní zkouška mé trpělivosti. Celá anabáze se schválením cenové nabídky se táhla déle než měsíc, prakticky po celou dobu jsem netušil na čem jsem, na likvidátora pojišťovna neposkytovala přímý kontakt, na zákaznické lince operátor zpravidla nic nevěděl a každý telefonát končil tím, že to předá likvidátorovi ať počkám. Oproti mé asi dvacítce mailů si pojišťovna vystačila s cca pěti, zpravidla zcela ignorovali mé dotazy nebo požadavky, případně místo upřesnění poslali totožný mail formou ctrl+c ctrl+v…

IMG_5081

Měsíc a půl po požáru, nešťastný z kouřem čpícího špinavého domu a z informace, že většinou se po požáru všechny spotřebiče vyhazují, protože díky splodinám v nich vše začne korodovat, pokud se rychle nevyčistí, jsem si docela zoufal. Na domě jsem stačil za jeden víkend posbírat, umýt a uklidit všechny volně ležící předměty (tímto patří velký dík Lukášovi, Kubovi, Magdě a Danovi, kteří okamžitě přispěchali s pomocnou rukou) a za druhý víkend (to jsem si bláhově myslel že se hned začne sanovat, tak musím spěchat jako o život) jsem rozebral pódium a sundal všechny dřevěné stropy. (Řeknu vám, ten pocit, když musíte ničit svou těžce odedřenou práci, ten bych nikomu nepřál. U každé palubky jsem viděl ty krásné slunné letní dny, kdy se kamarádi váleli u vody nebo lezli po skalách a my se potili s řezáním a sponkováním a teď mě to čeká nanovo.) Pár týdnů na to jsme ještě s bratrem a otcem sundali pracně položenou plovoučku a srolovali topení. Těch několik následujících volných víkendů pro mě bylo k uhryzání – byl jsem zvyklý dřít na domě každé volné odpoledne, abychom se už mohli přestěhovat a teď nebylo do čeho píchnout.

Když se po skoro dvou měsících pojišťovna ozvala s emailem, že nám sanace i opravy s jistými výhradami schválí, neváhal jsem a hned podepsal smlouvu se sanační firmou Apollo, zálohu na opravy zaplatil ze své kapsy (bylo mi jasné, že vymámit zálohu z pojišťovny bude stát spoustu dalšího drahocenného času) a modlil se, aby ČSOB nebyla tak liknavá jako doposud a peníze mi co nejdříve poslala. Nutno říci, že chlapíci z firmy Apollo hned druhý den po uhrazení zálohy naběhli, svátek nesvátek, víkend nevíkend dřeli v domě i deset hodin denně, vše velice pečlivě čistili, vše mi ochotně ukázali a vysvětlili, po celou dobu pečlivě vedli stavební deník, který mi předkládali při každém setkání a postup prací také nafotili. Zároveň mi byli nápomocni při jednání s pojišťovnou a rozhodně bych tuto firmu komukoli s podobným problémem doporučil.

Další problém s pojišťovnou nastal při placení finální faktury za sanace. Na její zaplacení jsem si nakonec musel půjčit v bance, protože mi kvůli nedodržení termínu splatnosti začalo nabíhat penále – ČSOB s úhradou i přes několikeré urgence samozřejmě nikterak nepospíchala…

Po skončení úklidových a sanačních prací následovaly opravy dřevěných částí (nové dřevěné stropy, broušení a povrchová úprava trámů, dveří, obkladů…), výměna stropní izolace, nové rozvody rekuperace a taky nová plovoucí podlaha. Práce se táhly, protože už jsme byli uprostřed sezóny, kdy měla firma hodně zakázek a nestíhala. Nakonec ale vše proběhlo k naší spokojenosti a na konci prázdnin jsme měli v ruce finální fakturu k proplacení pojišťovnou. Za tři týdny poté kupodivu již bez dalších průtahů přistála na účtu firmy zaplacená faktura a my jsme si půl roku po požáru konečně oddechli.

Požár nás nakonec zbrzdil o cca 5 měsíců práce. Kdybych opravy dělal sám, strávil bych v domě minimálně další rok a stálo by to nemalé peníze. Díky pojištění jsme to zvládli, sice s nervy místy napjatými k prasknutí, ale zvládli. Reklamní sdělení pojišťoven typu „peníze do druhého dne“ jsou naprostá utopie a pokud se vám nedej bože něco podobného přihodí, obrňte se trpělivostí a buďte neodbytní. U veškerých prací si nechte předem potvrdit, že je pojišťovna skutečně uhradí, pokud ne písemně, tak alespoň do mailu. Nikdy se nespoléhejte na to, co vám technik nebo někdo z infolinky slíbí do telefonu.

GSM požární hlásiče

Po zkušenosti s požárem jsme do domu hned nainstalovali GSM požární hlásiče (zde mohu doporučit skvělý eshop www.ampertech.cz, kde jsme celé řešení pořídili za mrzkých 8000 Kč (co to je proti řešení za 50 tisíc, které nám nabízel technik z Jablotronu). Nutno říci, že řešení z Ampertechu vyžaduje alespoň základní „drátkové“ znalosti kvůli zapojení a nastavení, ale za ty ušetřené peníze to určitě stojí. Kdybychom hlásiče měli v domě dříve, patrně bychom si ušetřili spoustu starostí…

[GARD]

2 thoughts on “Jak se vypořádat s požárem v domě

 1. Juraj

  Tak toto si ani neviem predstavit ze by sa stalo? Mozem prosim vediet kolko vás stála kompletne obnova a kolko z toho vam preplatila poistovna? Steny a konstrukcie vydrzali?

  Reply
  1. admin Post author

   Dobrý den, samotným požárem toho bylo naštěstí zlikvidováno opravdu málo, veškeré škody, pokud nepočítám propálenou podlahu a trochu ožehnuté schodiště, byly způsobeny znečištěním komplet celého interiéru sazemi. Pojišťovna nám uhradila kompletně celou opravu škody, její výše se vyšplhala na téměř 750 000 Kč, z toho 350 000 stály sanační práce – tedy chemické a mechanické čištění interiéru a ozonování, dalších 400 000 Kč stály opravy nevyčistitelných věcí (podlahy, dřevěné stropy, obrusy dřevěných konstrukcí atd.). Nutno říci, že svépomocná oprava by v tomto případě byla velice pracná a pojišťovna by ji neuhradila v takové výši, jako když se o opravy staraly firmy, navíc to šlo relativně rychle – při opravě svépomocí bychom na domě strávili minimálně další rok…

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *