Koupelna v dřevostavbě

Stěny a strop koupelny jsme pokryli sadrokartonem, Celou koupelnu jsme nejprve důkladně natřeli tekutou lepenkou. Teoreticky by stačilo natřít jen exponovaná místa – kolem vany, umyvadla a sprchového koutu. My jsme to ale pro jistotu vzali zgruntu…

Na obklady jsme použili čtvercové kachličky české firmy Rako o rozměru 15×15 cm, bohužel při obkládání se ukázalo, že každá barva má trochu jiný rozměr, takže jsme spáry museli všelijak ladit a upravovat, aby nám nevznikaly příliš velké nerovnosti. Obklady jsme nezačali pokládat úplně od podlahy, ale cca 15 cm od země jsme upevnili sádrokartonové profily, srovnali jsme je do váhy a obklad začali na nich. Teprve až uděláme v koupelně podlahu, doložíme spodní řadu.

V koupelně jsme chtěli udělat mozaiku, nakonec nás mozaika zachránila tam, kde jsem špatně vypočítal dořez kachle… Mozaiku jsme dělali i kolem zrcadla a další nás čeká na vaně a bylo to docela pracné. Nejdříve jsme vyrobili střeby – odřezky kachlí jsme zamotali do hadru a pomlátili kladivem. Pak se celá mozaika vyměřila a vysládala na kus desky a teprve pak se lepila na zeď, přičemž ne vždy jsem se trefil, takže tu a tam dílek zbyl nebo pochyběl. Obecně bylo ale dobré si mozaiku nejdříve poskládat, protože lepidlo schne docela rychle, takže není moc čas přemýšlet. Ale věřím, že kdo má alespoň trochu výtvarné oko, zvládne skládat mozaiku přímo z ruky.
Jinak střepy jsme nijak zvlášť neupravovali ani nezabrušovali, nechali jsme ostré hrany tak jak vznikly při lámání kachle.

10700709_10152477619374580_2099763155639926762_o

Obecně skýtala koupelna více úskalí – dělali jsme sadrokartonovou předstěnu, v níž vedou trubky s vodou, do předstěny jsme instalovali zpevněnou dřevěnou konstrukci pro zavěšení topného žebříku. Zapeklitý byl i výběr vany – kvůli špatně umístěnému odpadu jsme museli sehnat vanu velice atypického tvaru, nakonec se nám ale zadařilo a vanu jsme dokonce sehnali ve výprodeji za poloviční cenu.

Maturitou bylo pro mě podezdívání vany. Původně jsem chtěl vanu obložit sadrokartonem, ale protože jsem nikde nesehnal žádné reference ani pořádné fotky, jak na to, rozhodl jsem se klasicky podezdít vanu Ytongem. Nakonec to nebylo tak hrozné – nejdříve jsem si nachystal jednotlivé tvárnice, nařezal na míru a na sucho položil, pak jsem vše očísloval, dal stranou, pod vanou jsem důkladně zametl a tvárnice nalepil nízkoexpanzní pěnou na své místo.

4 thoughts on “Koupelna v dřevostavbě

 1. Věra Klocperková

  Dobrý den 🙂 Smekám, jak se Vám krásně daří vypořádávat s nástrahami.
  Nechtěl byste mi prosím poradit? My dokončujeme také dřevostavbu a nyní nás čekají WC a koupelna v patře. To znamená na OSB desky, pod nimiž je 24 cm Rochwoolu ve dvou vrstvách-roštech. Máme z toho opravdu strach, jak spolehlivě zaizolovat. Jak jste to řešili? Trochu se bojíme věřit tekutým hydroizolačním nátěrům….. Stačí to?
  Děkuju!!!

  Reply
  1. admin Post author

   Dobrý den, my jsme nakonec koupelnu v patře zavrhli. Zvážil bych pod koupelnou jiný materiál podlahy než OSB – třeba cetrisové desky, které lépe odolávají vlhkosti. Tekutá hydroizolace je asi nejlepší, co se dá použít, pokud chcete mít jistotu, dejte nátěr navíc, třeba lepenka od Den Bravenu je opravdu hodně hustá, dvě vrstvy natřené křížem vytvoří poměrně hrubou nepropustnou vrstvu, na rohy se používá speciální gumový pás, který se pak lepenkou zatře. Kdybyste použili např. parozábranu, nikdy tak dokonalou těsnost přelepováním neuděláte.
   Ta hydroizolace je tam hlavně jako pojistka, když budete mít v koupelně dlažbu, ta už sama o sobě bude zabraňovat průniku vody a průšvih může nastat snad jen kdyby někde nedejbože prasklo potrubí nebo vytekla pračka… A právě v takovém případě by podle mě pomohlo, kdyby pod koupelnou nebyla OSB deska, kterou by taková nehoda mohla znehodnotit.

   Reply
 2. MilosMarvan

  Pěkný den mám prosbu budu dělat obklady a dlažba v koupelně v drevostavbe je malej manuál pro postup obkladu jsem dělal všude jen ne v drevostabe děkuji za odpověď

  Reply
  1. admin Post author

   Dobrý den, domnívám se, že postup se nijak neliší od pokládky v jiném typu stavby, pouze je zapotřebí věnovat náležitou péči hydroizolaci – my jsme tekutou lepenkou v několika vrstvách natřeli komplet stěny i podlahy koupelny, zvolili jsme lepenku od Den Braven, která obsahuje i speciální pásy, které se používají v rozích a v místech, kde navazuje podlaha na stěnu.

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *