Hrabací práce

Vzhledem k tomu, že je náš pozemek mírně svažitý, museli jsme dům na jedné straně „odhrábnout“ – to jsme zvládli už loni na podzim, aby nás příliš nezasypal sníh, na druhé straně jsme jej zase museli trochu „přihrnout“. Ze vchodové strany nás čeká ještě stavba přístřešku na náš vozový park a kůlny na nářadí, vzhledem ke skluzu v našem stavebním plánu však zřejmě až na jaře.

IMG_20130818_140758

Suchá zídka

Vzhledem k tomu, že je půda na našem pozemku extrémně kamenitá, v průběhu všech bagrovacích prací jsme pořádali nájezdy na kamení, z nichž postupně stavíme suchou podpěrnou zídku okolo terénní vlny, která vznikla při odhrabání části svahu z jižní strany domu. Některé kousky jsou vskutku kardinální a jejich přesun v rámci pozemku byl značně vyčerpávající.

Základ zídky tvoří cca 30 cm hluboký základ vysypaný hrubým štěrkem (zbyl nám ještě ze zásypu základové desky). První vrstvu kamenů tvoří ty nejmasivnější kousky, za nimi je drenážní trubka obalená geotextilií – ta odvádí vodu. Každou položenou řadu zezadu dosypeme štěrkem a menšími kamínky a vystavíme řadu novou, tak aby se žádný kámen pokud možno nehýbal. Každá nová řada je odskočená o cca 2-3 cm, aby zeď byla stabilnější a plnila podpůrnou funkci. Každou druhou nebo třetí řadu se snažíme dávat větší kameny – vazáky, které zasahují do štěrkového obsypu a opět zlepšují stabilitu zídky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *